Reklam
ÇORUM DETAY HABER

AŞGIN GAZETECİLERİ KAHVALTIDA AĞIRLADI

AŞGIN GAZETECİLERİ KAHVALTIDA AĞIRLADI

AK Parti Çorum Belediye Başkan Adayı Dr. Halil İbrahim Aşgın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yerel basın temsilcileriyle buluştu.

İkinci Bahar Lokantası’nda düzenlenen kahvaltılı toplantıda konuşma yapan AK Parti Belediye Başkan Adayı Halil İbrahim Aşgın, genelde ve yerelde basının önemine değinerek, bundan sonraki süreçte ortak payda olan Çorum’u hep birlikte yönetmeyi arzu ettiklerini söyledi.
Çorum’da basının Türkiye’ye örnek gösterilen bir yerel medyaya sahip olduklarını ifade eden Aşgın, basının yasama, yürütme ve yargı kadar önemli olduğunu, dördüncü kuvvet olarak görevini özgürce yapması gerektiğini vurguladı.

Aşgın yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu program vesilesiyle şehrimizde, ülkemizde basında görev yapan, çalışan, bu alanda emek veren tüm gazeteci kardeşlerimizin, “10 Ocak Gazeteciler Gününü” tebrik ediyorum. Allah her bir arkadaşımıza işlerinde kolaylıklar nasip etsin.

Ülkemizde ve şehrimizde basın tarihine adını yazdırmış, bugün aramızdan ayrılan, vefat eden bütün basın mensuplarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Vefat eden basın mensuplarımızı, hayırla yâd ediyorum… Gazetecilik mesleğini icra etmiş ve bugün de etmekte olan basın mensuplarımıza, uzun ve hayırlı bir ömür temenni ediyorum…

Gazeteciliğe, gazetecilik mesleğinde emek veren kardeşlerimize tahsis edilmiş önemli günler var.

3 Mayıs  “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”,

24 Temmuz   “Basında Sansürün Kaldırılması ve Basın Bayramı”,

21 Ekim     “Dünya Gazete Dağıtıcıları Günü,

10 Ocak     “Çalışan Gazeteciler Günü” …

Bu günlerde; yıl boyu dünyada, ülkemizde, şehrimizde olup bitenlerden haberdar olmamızı sağlayan haber kaynağımız olan basın mensuplarımızın yaşadığı sorunlara, çalışma koşullarına dair gündem oluşuyor. Gazetecilerimizle, basın mensuplarımızla bir araya geliniyor, hal hatır soruluyor, mesleğin saygınlığının gerektirdiği faaliyetler yapılıyor.

Dünyanın her yeri için muhtemelen öyledir ama bizim tarihimizde, özellikle son 2 yüzyılımızda gazeteciliğin çok daha farklı ve fazla önemi var. 1830’lu yıllardan beri basın, bilgi paylaşımının, halkı bilgilendirmenin ve demokrasinin en önemli vasıtalarından biri oldu.

Türk basını, özellikle de mahalli basınımız, milli mücadele yıllarında, milli birlik ve beraberliğin sağlanması yönünde görevini en iyi şekilde yerine getirdi.

Anadolu’nun düşman işgaline karşı direnişinin yürekli sesi oldu. Kurtuluş savaşı yıllarında bu milletin varlık mücadelesinde kahramanlarının destanını yazdı. Merhum Mehmet Akifler, Hasan Tahsinler; onların ortaya koyduğu mücadele İstiklal Harbinde bu milletin sesi oldular.

Yine sonraki yıllarda, en son da 15 Temmuz’da basının, vatanını, milletini, bulunduğu şehri düşünen gazetecilerin, basın mensuplarının ne büyük vazife ifa ettiğini biliyoruz.

Doğru ve tarafsız habercilik ilkesi ile vatanın ve milletin menfaatleri doğrultusunda haber yapmak bu mesleğin asıl görevi ve sorumluluğu.

Sizler, çok kıymetli bir iş yapıyorsunuz. Bir manada vatandaşların gören gözüsünüz. Bugün dünyanın her noktasından, yaşananlardan bir şekilde haberdar oluyorsak bu basın mensuplarımız sayesinde oluyor.

Gazeteler, haber dergileri, internet haberciliği vs… Bunların hepsi, insanlarımızın haber alma hakkının karşılayan mecralar. Dünyada, ülkemizde, şehrimizde kültür, sosyal, ekonomik gelişmelerle ilgili vatandaşlarımıza bilgi akışı sağlıyor. Bir anlamda bakış açımızın şekillenmesinde önemli bir görevi sürdürüyorlar.

Bu sorumluluğu hakkıyla yerine getiren, bulunduğu topluma, şehre karşı sorumluluk hissiyle hareket eden gazeteci arkadaşlarımıza özellikle teşekkür ediyorum.

15’e yakın fazla da internet haber sitesi var. Çorum Basın Camiasının gücünü yakından bilen birisiyim. Bugüne kadar görev yaptığım, gönüllüsü olduğum sivil toplum kuruluşlarında basınla, basın mensuplarımızla sürekli irtibatta olduk.

Bu süre içerisinde gördüm ki; Çorum’da da basınımızın önemli etkisi ve gücü var. Biz de Çorum’da basın emekçilerinin sorunlarını, karşı karşıya kaldığı meseleleri biliyoruz. Bu alanda çalışan arkadaşlarımızın daha nitelikli, daha kaliteli, daha güvenilir, daha özgür haber yapabilmeleri için cemiyetlerimizle birlikte çalışacağımızı bilmenizi isterim.

İnşallah bu işi hakkıyla yapan kardeşlerimizle, sizlerle sürekli istişare içinde olacağız. Şehrimizi birlikte yönetelim demiştik, bize yol gösteren, iyi niyetle şehrimiz için, insanlarımız için gayret gösteren, çalışan herkesle ve her kesimle olduğu gibi gazeteci arkadaşlarımızla da birlikte kol kola çalışacağız. Ben tekrar davetimize icabet ettiğiniz için sizlere çok teşekkür ediyorum. 10 Ocak Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi