Reklam
ÇORUM DETAY HABER

ÇORUM İLE KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİ YAPACAK

ÇORUM İLE KAZAKİSTAN İŞBİRLİĞİ YAPACAK

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul ve Çorum Kuzey Gücü Şirketler Grubu, ATİK (Avrupa Ticaret İş birliği konseyi) nin davetlisi olarak Çorum’a geldi.

ATİK (ATİK (Avrupa Ticaret İş birliği konseyi) bölge başkanı ve Çorum başkanı Fahri Karayan ve Yönetim kurulu üyeleri, Çorum Başkan Yardımcısı Emir Serkan Kılıç, Şahin Yıldız, Enver Yılmaz, İnovasyon çalıştay başkanı Sezer Yalçınkaya, İnovasyon çalıştayı başkan yardımcısı Zafer Akyol, İnovasyon çalıştayı başkan yardımcısı Mustafa Delikaraoğlu, İstişare konseyi başkanı Mevlüt Delikaraoğlu, başkan yardımcısı Dursun Kirtil, sekreter ve ticaret  firmalar konseyi başkanı Seyfullah Cört, Genel sekreter Furkan Boraz, Sekreter ve ticaret firmaları komisyon başkan yardımcısı Yasin kaplan, Basın ve yayın koordinasyon başkanı Duran Atak ve yönetim kurulu üyesi Eşref Deveci heyete eşlik ettiler.

Çorum Müze Müdürü Arkeolog Metin Çakar’ın karşıladığı ve müze gezisine iştirak ederek müze hakkında bilgi veren Çakar, tarihi değerleri koruma ve karşılıklı müzeler ve üniversiteler arası ziyaret ve işbirliği yapılabileceğini söyledi.
Kazakistan Büyükelçisi ve heyetine Çorum’un yakın tarihi etnografa müzesini gezdiren ve bilgi veren Çakar, geçmişten bu güne günlük kullanım eşyalarının hemen hemen aynı olduğunu her iki toplumun Türk kültürünü yaşadığını ifade etti.

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly’de Çorum’a ilk gelişi olduğunu ve müzeyi gezmekten mutlu olduğunu, ayrıca yakın tarih Türk kültürünün yaşanma şeklinin kendileri ile benzeştiğini, yaşanılan coğrafya koşullarına göre bazı farklılıkların olduğunu eski Türkçede kullanılan kelimelerin bir birine benzediğini ifade ederek eğitim alanında da işbirliği yapılmasını önemsedikleri söyledi.

ALTIN RAFİNERİSİNİ İNCELEDİLER

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul, Çorum’da Ahlatcı Altın Rafinerisi’ni gezdiler.
Ahmet Ahlatcı ve rafineri yetkilileri, Kazakistan  Abzal Saparbekuly,  Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’dan oluşan heyeti bilgilendirdikten sonra Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı, rafineri hakkında bilgi veridi. Kazakistan ve Türk Cumhuriyetleri ile ticareti geliştirmek istediklerini ifade etti.

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly  “İki halk ve hükümet arasındaki ilişkileri her alanda en üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Bu noktada Türkiye ile bir anlaşmalarımız var ve Çorum ve sanayisini önemsiyor. Altın diğer madenlerin işlenmesi konusunda iş birliğine hazırız. Gerekeli mali destekleri vergi muafiyeti, yer desteği olmak üzere uzun vadeli düşük faizli kredi desteği sağlayacaklarını ifade etti.

GÜVEN YEM FABRİKASININ ÜRETİMİNİ İNCELEDİLER

Kazakistan Büyük elçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul’dan oluşan heyet Güven yemi ziyaret etti.

Güven yem işletme sahibi Orhan Çoşkun heyeti kapıda karşıladı. Güven yem hakkında bilgi veren Orhan Çoşkun, 1988 yılında 17.000 metrekare arazi üzerine kurulan Güven yem firmasının aile şirketi olduğunun ve bu alanda bölgenin en büyük yem fabrikalarından birine sahip olduklarını ifade etti.
Güven yem işletmesinin bölgede en büyük yem fabrikaları olduğunu günlük yaklaşık 10.000 ton yıllık 120.000 ton yem ürettiklerini ifade etti.
Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly ise böyle bir fabrikanın Kazakistan’da kurmayı istemeleri halinde her türlü desteği kendilerine sağlayacaklarını yüzölçüm olarak Türkiyenin iki katı, kendi ülke nüfuslarına göre yeterli arazinin bulunduğunu nüfusuna oranla buğday ve diğer bitki üretiminin yeterli olduğunu söyledi. Kazakistan devletinin yatırım yapanlara yatırım miktarının %80’ini kredi desteği olarak uzun vadeli verdiklerini, vergi muafiyeti ve ücretsiz yer tahsisi yapacaklarını söyledi.

Güven yem işletme yetkilisi Orhan Coşkun, bu teklifi değerlendireceklerini en kısa zamanda Kazakistan’da incelemede bulunmak istediklerini söyledi.

UĞUR MAKİNE HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Çorum ve bölgenin en büyük makine fabrikası olan Uğur makine ziyaret edildi.
Çorum’un makine sanayii alanında büyük bir fabrikaya sahip olan işadamı Uğur barlık Kazakistan büyükelçisini kapıda karşıladı.
Öncelikle fabrikayı gezdiren ve daha sonra toplantı salonunda slayt eşliğinde bilgi veren uğur barlık, Uğur makina olarak Türkiye’nin en büyükleri arasında yer alan ve bölgenin en büyük yem fabrikasını Suluova da kurduklarını ve bu alanda iddialı olduklarını söyledi.

Dünya ile makine sanayiinde rekabet ettiklerini, un fabrikaları alanında Avrupanın en iyileri arasında yer aldıklarını sözlerine ekledi.

Kazakistan büyükelçisi Abzal Saparbekuly, kendilerine kazakistanın buğdayını işlemesini bunun için işbirliğine hazır olduklarını ve ayrıca Kazakistana yapacakları yatırımlarda uzun vadeli ve düşük faizli kredi desteği, vergi muafiyeti ve ücretsiz yer tahsis edeceklerini ifade etti.

KARADAYI MAKİNANIN YAPACAĞI TUĞLA

FABRİKASI HAKKINDA BİLGİ ALDILAR

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Müsteşar Askhat Dautov, yatırım müsteşarı Nuriddin Amankul ve Çorum kuzey gücü şirketler gurubu ve ATİK (Avrupa ticaret ve işbirliği) Çorum başkanlığı yönetim kurulu üyeleri ile birlikte Karadayı Makine’yı gezdiler.

Kuzey Gücü şirketler grubunun Kazakistana yapmayı planladığı tuğla fabrikasını üretecek olan Karadayı makine sanayi sahibi Bülent Karadayı Fabrikayı gezdirdi ve Kuzey Gücüne yapacakları Tuğla fabrikası makinaları ve neler ürettiklerini, neleri üretmek istedikleri hakkında slayt gösterimi ile anlattı.

Kazakistan Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kuzey Gücü ve ATİK ( Avrupa Ticaret İş birliği) Çorum ve bölge başkanlığının davetlisi olarak geldikleri Çorum’da sanayinin gücünü gördüklerini ve kısa zamanda Kuzey gücünün Kazakistana yapacağı yatırımın gerçekleşmesi için kendilerine ücretsiz yer, vergi muafiyeti ve kendi finansman kaynaklarının olduğunu biliyoruz ama isterlerse kendilerine uzun vadeli ve düşük faizli kredi verebileceklerini ifade etti.

Büyükelçi Abzal Saparbekuly, Bülent Karadayı’ya Karadayı makinanın Kazakistan da yapacağı makina imalatının aynı koşullarda yatırım yaparak Türk Cumhuriyetlerine makine satabilecekleri söyledi. Kendilerine Uzun vadeli düşük faizli kredi, ücretsiz yer ve vergi muafiyetinden faydalandıracaklarını mutlaka değerlendirmeleri gereken büyük bir açık olduğunu sözlerine ekledi. Bülent Karadayı Büyükelçi Abzal Saparbekuly’in bu teklifi değerlendireceklerini kuzey gücüne yapılacak tuğla fabrikasının yapımı montajı aşamasında geldiklerinde, fırsat olursa öncesinde de Kazakistana gelip incelemelerde bulunabileceklerini söyledi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi