Reklam
ÇORUM DETAY HABER

ÇORUMLU BAKKALLAR, ‘KARA PAKET’E KARŞI

ÇORUMLU BAKKALLAR, ‘KARA PAKET’E KARŞI

Çorum Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan Şanal, kamuoyunda ’kara paket’ olarak bilinen tek tip sigara paketlerinin kapalı dolapta satışa sunulmasına karşı olduklarını söyledi.

TESK’in Kıbrıs’ta gerçekleştirilen 4. Çalıştayına katılan ve çalıştayda kara paket, kaçak sigara ve tütünün masaya yatırıldığını ifade eden Özkan Şanal, esnafın yıllardır kaçak sigara ticaretinden zarar gördüğünü dile getirerek, “Devletimiz yaptığı mücadele ile yüzde 20’lerde olan kaçak sigara ticaretini yüzde 8’lere indirdi. Ancak yapılacak kara paket uygulaması vergi kaçırmaya ve sigara kaçakcılığının da artmasına neden olacaktır. Bu nedenle bu uygulamadan vazgeçilmesi gerekir. Esnafın gelirinin yüzde 60’ı yasal sigara satışından gelmektedir. Bu esnaf için ciddi bir orandır. Kaçaktaki artış ise esnafı ciddi oranda etkileyecektir. Ekonomik dalgalanmaların olduğu dönemde esnafımızı zora sokacak vergi kaybını da arttıracak uygulamadan biran önce vazgeçilmelidir” dedi.

Bu uygulamaya uymayan esnafa 5 bin ila 20 bin TL arasında ceza ve işyerlerinin de kapatılmasının gündemde olduğunu kaydeden Şanal, “Zincir marketler karşısında giderek eriyen esnafımızın bu uygulamaların altından kalkması mümkün değildir” diye konuştu.

Türkiye’nin ekonomik durumunu da göz önünde bulundurarak tasarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini de vurgulayan Özkan Şanal, “Bu ekonomik sıkıntıların yaşandığı ortamda esnafımızı zora sokacak, vergi kaybını artıracak uygulamaların kanun teklifinden çıkarılmasını istiyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi