Reklam
ÇORUM DETAY HABER

MİNİK AYBÜKE YARDIM ELİ BEKLİYOR

MİNİK AYBÜKE YARDIM ELİ BEKLİYOR

Osmancık Koyunbaba Mahallesi´nde 8 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan bir buçuk yaşındaki Aybüke Çağlar evinde cihaza bağlı olarak hayata tutunmaya çalışırken ailesi de ağır bakım masraflarının üstesinden gelmeye çalışıyor.
Osmancık´ta Koyunbaba Mahallesi´nde oturan Bahri Çağlar´ın 8 çocuğundan biri olan bir buçuk yaşındaki Aybüke Çağlar beyninin bir bölümünde rahatsızlıkla dünyaya geldi. Doğduğu günden bu yana ailesi minik Aybüke´yi birçok hastaneye götürdü. Çorum, Samsun ve Eskişehir´deki üniversite hastanelerinin yoğun bakım ünitelerinde yatmasına rağmen hastalığına teşhis konulamadı. Doğduğu günden itibaren makinalara bağlı yaşamak zorunda kalan Aybüke´nin evine devlet desteği ile yoğun bakım cihazları kuruldu. Sürekli bu makinalara bağlı yaşamak zorunda olan Aybüke´nin makine olmadan yaşaması imkansız. 8 Çocuk babası Bahri Çağlar minik Aybüke´si doğana kadar mesleği olan aşçılık işini yapıyordu. Aybüke´nin doğumu ve rahatsızlığından sonra ne annesi ne de babası bakımından dolayı çalışma imkanı bulamadı. Gece sabaha kadar baba, sabahtan akşama kadar ise anne Aybüke´nin başında durmak zorunda. Bu şartlara rağmen baba ağır bakım masraflarının altından kalkamayarak iş bulmak için kurumlara müracaat etti fakat sonuç alamadı. Aybüke´nin bağlı bulunduğu makinanın hortumlarının sürekli değişmesi gerekiyor. Günde 18 hortum değişimi yapılırken ayda 540 adet hortum kullanılıyor. Hortumun adet fiyatı ise 1 lira 75 kuruş. Devlet ise bu rakamın sadece 25 kuruşunu karşılıyor. Yani Aybüke´nin ilaçları ve diğer bakımları haricinde sadece bağlı bulunduğu cihazların hortumuna ailenin aylık 810 lira ödemesi gerekiyor. Yaklaşık 1 yıldır çalışamayan baba çaresiz durumda kaldı. Ailenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu´na yaptığı başvuru sonucu 100 lira elektrik desteği 200 lira da bakım parası alıyor.
Devlet tarafından geçtiğimiz 24 Haziran seçimleri öncesi dağıtılan kömür yardımından alan ailenin elindeki kömürde bitme noktasına geldi fakat devletimiz yine kömürü seçim öncesi yani Mart ayında dağıtacak. 24 saat hastalıkla uğraşan aile kömürün bitmiş olmasından dolayı kış ortasında bir de soğukla savaşmak zorunda kalacak.
Aybüke´nin evinde bağlı cihazların yanında ayrıca bir cihaz daha alınması gerekiyor. Şırınga ile beslenen ve makinalara bağlı olan Aybüke´nin biraz daha toparlanabilmesi için alınması gereken bu cihazın bedeli ise 57 bin lira. Aile yetkililerden minik Aybüke´ye yardım eli uzatılmasını bekliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi