Reklam
ÇORUM DETAY HABER

ÖZEL HASTANE DE BAŞARILI GUATR AMELİYATI

ÖZEL HASTANE DE BAŞARILI GUATR AMELİYATI

Tiroid hastalıklarından guatr; ilaçla veya ameliyatla tedavi edilebilen yaygın görülen bir hastalıktır. Guatr ameliyatları genel olarak boyun ön yüzden yapılan yaklaşık 5 cm’lik kesi ile yapılabilmekte ve yara iyileşmesinin şekline, kişinin yapısına göre hastalarda belirli ölçüde izlerle iyileşmektedir. Bu iyileşme dokuları hastalarda yıllar içinde gerek görüntü, gerek hissi olarak rahatsızlık vermektedir. Günümüzde bahsi geçen ameliyat, uygun hastalarda, dünyada ve ülkemizin nadir merkezlerinde TOETVA adı verilen yöntemle ağız içinden kapalı bir yöntem (endoskopik olarak) ile yapılabilmekte ve izsiz olarak yara iyileşmesi sağlanabilmektedir.

Çorum Özel Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Murat Akbaba ve K.B.B. Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Murat Köse bu kapalı yöntemle (TOETVA) Çorum’da ilk operasyonunu başarı ile gerçekleştirdi. 53 yaşındaki hasta A.N.K. Çorum Özel Hastanesi Genel Cerrahi servisinde başarılı bir operasyonla sağlığına kavuşturuldu.

Ameliyat hakkında bilgiler veren Opr. Dr. Murat Akbaba ve Opr. Dr. Murat Köse, şunları kaydetti: Tiroid ameliyatlarının günümüzde boyun bölgesinden 5 santimlik kesilerle yapıldığını, bunun da hastalarda ameliyat sonrası iz kalır endişesine neden olduğunu belirterek, bundan böyle uygun hasta grubunda izsiz ağız içi tiroidektomi yöntemi ile hastaların bu endişesinin ortadan kaldıracağını söyledi.

Boyunda iz kalmaması için tiroid ameliyatları koltuk altı, meme başı, kulak arkası gibi daha az görünen bölgelerden endoskopik olarak yapılması denenmiş olsa da kozmetik açıdan ağız içi tiroidektomi yöntemi en başarılı girişim olarak kabul edilmektedir. Yaklaşık 1,5 sene öncesinde Uzakdoğu’da ve Türkiye’de 1 yıl önce ilk olarak yapılan bu ameliyatı Çorum’da başarı ile uyguladık. Hastamızın sağlık durumunun iyi olması ve ameliyattan memnun kalması hepimizi ayrıca mutlu etti. Hastanın ameliyat sonrası 3. günde drenleri çekildi ve taburcu edildi. Ameliyat sonrası boyunda herhangi bir ameliyat izi olmaması ve taburculuk sonrası pansuman ve dikiş aldırma gibi bakımının olmaması hastalar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Türkiye’de izsiz ağız içinden tiroid ameliyatını yapan sınırlı sayıda merkezden biri, bölgede ise ilk hastanenin Çorum Özel Hastanesi olduğunu söyledi. Amacımız sağlık teknolojisindeki tüm yenilikleri hastanemize katmak ve Çorum halkına sunmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi