Reklam
ÇORUM DETAY HABER

ŞANAL: BAKKAL ESNAFI YAŞATILSIN!

ŞANAL: BAKKAL ESNAFI YAŞATILSIN!

Çorum Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Özkan Şanal, esnaf ve sanatkarların iktisadi, sosyal ve toplumsal yaşamının en önemli unsularından birisi olduğunu söyledi.

En önemli esnaf gurubunun ise şüphesiz bakkallar olduğunu ifade eden Şanal, “Ancak şehir merkezlerinde sayıları hızla artan alışveriş merkezleri, gros, hiper ve süpermarketler bakkallara yaşam şansı bırakmamış ve mahalle bakkalları bir bir kapanmıştır. Alışveriş merkezleri ve büyük marketler onlarca çeşit esnaf türünü yok olma noktasına getirmiştir. Sayıları sürekli azalan bakkallar ise birçok sorunla mücadele etmek zorundadırlar” dedi.

Küresel krizle birlikte işsiz kalanların akıllarına gelen ilk şeyin bakkal dükkanı açmak olması sorununun da giderek büyümeye devam ettiğini vurgulayan Özkan Şanal, “Krizle birlikte bakkal sayısında artış olduğu gözlemleniyor. Küçük esnafı korumak için çıkarılması düşünülen yasanın Meclis’ten geçmemesi bu kesimi düşündürüyor. 50-100 metrede en az 4-5 bakkal olduğunu, öncelikle buna çözüm bulunması gerekmektedir. Bu saatten sonra büyük marketlerin şehir dışına çıkarılmasının zor, günümüz şartlarında ise küçük işletmelerin zincirlerle kıyasıya rekabetinin zor olduğunun altını çizerken, bir mahallenin 50-100 metrelik mesafesinde karşı karşıya, hatta yan yana 4-5 bakkal bulabiliyorsunuz” diye konuştu.

HIRSIZLIK OLAYLARI ARTTI

Bakkallarda artan hırsızlık olaylarına da dikkat çeken Şanal, hırsızlık olaylarının esnafa büyük zarar verdiğini kaydederek, “Hırsızlar, paranın yanında parasal değeri yüksek sigara ve alkollü içecekleri de çalmaktadırlar. Esnaf hiçbir önleyici tedbirin alınmamasından şikayet etmektedir. Kaçak sigara satışının artması da bakkalların en mustarip olduğu konulardandır. Çünkü hiçbir vergiye tabii olmadan kaçak sigaralar Çorum genelinde satışı her geçen gün artmaktadır. Gerekli tedbirler alınmadığı için kaçak sigara satışı meşru hale gelmiştir” şeklinde konuştu.

Sosyal ve toplumsal yaşamın bir parçası ve kültürümüzün simgesi olan bakkalların varlıklarını sürdürmesi gerektiğini dile getiren Oda Başkanı Özkan Şanal, yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü: “Vergiler ve BAĞ-KUR primlerini ödeyemeyen bakkal esnafının üzerindeki bu yükün hafifletilmesi, küçük esnafın desteklenmesi sosyal barış açısından zorunluluk haline gelmiştir.

Hükümet tarafından göre hırsızlık olaylarının önlenmesi için İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Müdürlükleri nezdinde önleyici tedbirler ve korunma yöntemleri geliştirilmesi için çalışmalar yapılması lazımdır. Ortaya çıkan ve her geçen gün aratan sigara kaçakçılığı ile kaçak sigara üretimi ve satışı faaliyetlerinin önlenmesi için gerekli tedbirler alınması lazımdır. Bir an önce şehir merkezlerine kurulan ve küçük esnafı bitiren alışveriş merkezleri ve büyük marketlerin şehir dışına taşınmaları için gereken yasal düzenlemeler ile AVM’ler, BİM ve A101 gibi büyük marketlerin açılış ve kapanış saatlerinin sabah 09.00 akşam saat 21.00 olarak düzenlenmesi ivedilikle gereklidir.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi