Reklam
ÇORUM DETAY HABER

TREN DE HAVALANI DA ÇORUM’A GELECEK

TREN DE HAVALANI DA ÇORUM’A GELECEK

AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Ahlatcı, havaalanı talebi için çalışmaların devam ettiğini, hızlı trenin de 2021 yılında yapımına başlanacağını açıkladı.

2021 DE TREN PROJESİNE BAŞLANACAK

Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’ın da katılımı ile bugün düzenlenen toplantı da yatırımlar hakkında bilgiler veren Ahlatcı, “Hızlı tren ile ilgili bakanlığımızdan gelen bilgi notunu iletiyorum. 292 kilometre uzunluğunda, Samsun-Amasya-Çorum-Kırıkkale arasında 200 kilometre/saat hıza uygun çift hatlı, elektrikli ve sinyali hızlı demiryolu hattının yapılması planlanmıştır.

Proje hazırlama çalışmaları 3 kesim halinde planlanmış olup, Çorum-Kırıkkale-Delice arasındaki proje çalışmaları tamamlanmıştır. Samsun-Merzifon 99 kilometre ve Merzifon-Çorum 93 kilometre arasındaki proje çalışmaları devam etmekte olup, bu çalışmalar 2020 yılı sonunda tamamlanacaktır. Yani Delice istikameti tamamlanmış, Merzifon-Çorum arasındaki 93 kilometrelik kesimde proje çalışması devam ediyor. Bu tamamlandıktan hemen sonra Cumhurbaşkanımızın da talimatı ve bakanımızın da çalışmalarıyla hemen sonra ihale ve yapım aşamasına geçilecek. 2021 yılı itibariyle trenimiz inşallah yapım çalışmasına başlanacaktır” şeklinde konuştu.

HAVAALANI ÇORUM’A YAPILACAK

Havaalanı talebiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Ahlatcı, “Havalimanı Çorum’a yapılacaktır. Bunu Cumhurbaşkanımız buraya geldiğinde elbirliğiyle, yaparsa AK Parti yapar zihniyetiyle Çorum’a kazandıracağız. Biz bunu kendimiz için istemiyoruz, treni kendimiz için istemiyoruz. Daha büyük, çocuklarımız için daha büyük Çorum için istiyoruz. 3 tane tünel için 450 milyon TL’yi kaynak ayıran ve real şartlarda 1 milyar TL’yi bulan Çorum-Osmancık yolunu yapan bir hükümet 150 milyon TL bir rakama mal olacak havalimanını Çorum’dan esirgeyecek değildir.
Bugün itibariyle Çorum’un 1 milyar 500 milyon lirayı bulan ihracatı vardır. Cumhurbaşkanımız, ‘Çorum 1 milyar doları aşsın dileyin benden ne dilerseniz’ demişti.

Biz 1 milyar doları aştık ve Cumhurbaşkanımızdan taleplerimizi açıkça söylüyoruz. Hükümetimize talepleri iletiyoruz. Bunların da AK Parti hükümeti tarafından yapılacağını siz de göreceksiniz.”

ACEMİ BİRLİĞİ İÇİN TEKRAR GÖRÜŞÜLECEK

Acemi Birliği için Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile tekrar görüşeceklerini açıklayan Ahlatcı, “Acemi Birliği ile yaptığımız görüşmede Çorum kamuoyunun beklenti içerisinde olduğunu, bunun Çorum’un ihtiyacı olduğunu, beklentiyi karşılamamız gerektiğini söyledikten sonra Cumhurbaşkanımız Hulusi paşamızla bir görüşme yaptı. Önümüzdeki hafta da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşerek bu hususta nihai bir karar alınacak.”

ESKİ HASTANE TEKRAR AÇILACAK

Eski hastanenin 200 ila 250 yatalı hastane olacağını tekrar dile getiren Ahlatcı, “Hastaneyle ilgili en son Sağlık Bakan Yardımcımızla yaptığımız görüşmede son raporu beklediklerini söyledi.

Bakanlık binalarla ilgili yaptığı incelemenin tamamlanmasını bekliyor. Buraya 200 veya 250 yataklı bir devlet hastanesini şehrimize kazandıracağız. Temel bir ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

MUHALEFETİN AÇIKLAMALARINI CİDDİYE ALMIYORUM

Bir kısım siyasi parti liderinin geçtiğimiz günlerde bazı açıklamalar yaptığını anlatan Ahlatcı, “Çorum havaalanı çalışmalarına 1990’lı yıllarda başlandı. Yüzde 24’lük kısmı tamamlanmış. Planlanmış havaalanımız var ancak çalışmalar durdurulmuş. Diğer illerde başlanıp tamamlanan çalışmanın niye durdurulduğunu, Çorum’da yeniden başlanılması gerektiğini vurguluyoruz” ifadelerini kullandı.

Kongrelerini dahi tiyatro salonlarında yapan bazı partilerin AK Parti’ye, milletvekillerine dil uzatmalarına il başkanı olarak müsaade etmeyeceğini kaydeden Yusuf Ahlatcı, “Hayatları boyunca siyasi jargonlarında hizmetleri olmayan Türkiye’de çakılmış doğru düzgün bir çivileri dahi olmayan temel atmama törenlerini övünerek düzenleyen bazı siyasi partilerin Çorum’daki temsilcilerinin bu şekilde konuşmaları hepimizi şaşırtmış ve duygulandırmıştır. Bunu yaklaşmakta olan kongre sürecine veriyorum, çok da ciddiye almadığımı söylemek istiyorum. Milletvekillerimizle, belediyemizle birlikte Çorum’a hizmet etmeye çalışıyoruz. Ayrıca Ahmet Sami Ceylan vekilimiz başta olmak üzere tüm vekillerimize gösterdikleri çaba ve bana verdikleri destek için teşekkür ediyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
casino maxi